O klimkovicích

Klimkovice jsou nejseverněji položeným městem okresu Nový Jičín. Na první pohled zaujme typickou siluetou bizarní věže kostela a starobylého zámku. Ač se nachází v těsné blízkosti velké průmyslové aglomerace Ostravy, zachovalo si dosud svůj idylický přírodní ráz, svěží zeleň a čistotu venkovského prostředí. Na území katastru Klimkovic se nacházejí věhlasná Sanatoria Klimkovice.

Ke Klimkovicím se postupně připojily osady Josefovice (1945), Václavovice a Fonovice (1951), Hýlov (1959) a část zvaná Mexiko. S nimi měřil klimkovický katastr 1 423 ha. Od roku 1979 integrovaly do Klimkovic Olbramice s 554 ha a v roce 1980 se k nim připojila obec Zbyslavice, která se pak oddělila v roce 1991 a za ní následovaly Olbramice v roce 1994.

Nejvyšším místem klimkovického katastru je vrch Mezihoří (382 m n. m.), nejnižší místo je při odtoku řeky Polančice (238 m n. m.). Převážnou část Klimkovic tvoří poslední výběžky Nízkého Jeseníku, které na východě pozvolna spadají do Ostravské pánve.

Jihozápadní část Klimkovic se nachází v povodí toku Polančice (viz snímek vpravo nahoře), která pramení u Kyjovic a protéká malebným údolím mezi Čavisovem a Zbyslavicemi, Hýlovem a Olbramicemi, které láká k příjemným procházkám. Severní částí katastru Klimkovic protéká Rakovec, kde se i dnes vyskytují raci.

Zvláštní pozornost si zasluhuje městský park Petra Bezruče (viz snímek vpravo dole), vybudovaný na místě dřívější zámecké zahrady, o rozloze 2,3 ha, se dvěma rybníky a 120 druhy dřevin.

Podle sčítání lidu v roce 1991 měly Klimkovice 4 089 obyvatel, z nichž asi 70% dojíždí za prací do ostravských podniků. Podle posledních údajů k 31.12.2003 mají Klimkovice 3803 obyvatel.

S nedalekou Ostravou (7km) mají Klimkovice autobusové dopravní spojení městskými autobusy DPO (linky č. 53 a 64) a autobusy společností TQM a Connex.